poniedziałek, 10 lutego 2014

ABC mapowania (3)

Agata Baj

Myślenie wielokierunkowe odwołuje się do „promieniowania” - ciągu skojarzeń z centralnego punktu lub ku niemu. Nasze myśli nie biegną wytyczonymi torami kratek czy linijek. Naturalnie i spontanicznie rozchodzą się promieniście we wszystkich kierunkach. - Tony Buzan


Struktura Mapy Myśli

Dlaczego ważne jest w jaki sposób zapisujemy nasze myśli? Ano dlatego, żeby sprawniej myśleć, skuteczniej, łatwiej i szybciej się uczyć nowych rzeczy.

Nie myślimy linearnie, nawlekając kolejne słowa na nić wywodu. Zwykle przychodzi nam wiele myśli do głowy, dotyczących jakiegoś tematu, struktura mapy bardziej oddaje nasz naturalny sposób myślenia.

Tu możesz przeczytać więcej o myśleniu wielokierunkowym.

Zaczynamy od...

Głównego zagadnienia w centrum, do niego dodajemy (a można tak w nieskończoność) kolejne uzupełniające się treści. Centralny temat warto uzupełnić rysunkiem, mózg lubi obrazy.

Dodajemy główne kategorie na grubych gałęziach.

To co dookreśla dany temat/zagadnienie dopisujemy na kolejnych liniach/gałązkach.

Myśl o przejrzystości, graficznej harmonii, lepiej mniej i czytelnie niż zaśmiecać mapę niepotrzebnymi wypełniaczami.

Stosuj słowa - klucze. Upewnij się, że po pewnym czasie ten sam termin, będzie wywoływał jednoznaczne, określone skojarzenie. Jeżeli robisz mapę z treści, które są Ci znane od dawna, możesz ufać swojej pamięci.

... ale strzeż się przed nadmiernym upraszczaniem, jeśli "mapujesz" nową, trudną, jeszcze nieprzyswojoną wiedzę, tu warto zrobić więcej, bardziej szczegółowych map.

To tyle w tym odcinku, miłego mapowania.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza